Wiele osób czekało na rozstrzygnięcie sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczącej możliwości rozliczania się ryczałtem od najmu powierzchni reklamowej na stronach internetowych, co miałoby wielkie znacznie dla osób zarabiających z reklam. Więcej o sprawie w poście – „Podatek od Adsense i innych programów partnerskich dla osób fizycznych„.
Niestety po ponad 2 latach oczekiwania na sprawę, nie będzie mi dane stanąć przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, gdyż Minister Finansów cofnął wniesioną skargę kasacyjną. Tym samym korzystny dla mnie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podzielił moją rację, iż przychody z reklam z internetu można uznać za przychody z umowy podobnej do umowy najmu lub dzierżawy i tym samym opodatkować ją ryczałtem, stał się prawomocny.
Trzeba przyznać, iż Minister Finansów cofając skargę na obecnym etapie (czyli zmierzającym w najbliższym czasie do rozstrzygnięcia przed NSA) postąpił dosyć sprytnie. W Polsce sądy nie są związane orzeczeniami innych sądów i co do zasady nie można się na nie powoływać w innych sprawach. Jednak sądy niższych instancji respektują rozstrzygnięcia NSA lub SN i w zasadzie bardzo rzadko zdarza się, żeby orzekały wbrew ich stanowisku. Tym samym jeżeli sprawę udałoby się doprowadzić do NSA i uzyskałbym korzystne rozstrzygnięcie w swojej sprawie to w praktyce oznaczałoby to, że WSA zaczęłyby orzekać zgodnie z wykładnią Naczelnego Sądu. Zapewne Minister Finansów tego właśnie się obawiał (tym bardziej, iż skarga kasacyjna miała bardzo słabe zarzuty) i chcąc uniknąć powstania takiego precedensu cofnął wniesiony środek odwoławczy.
Tym samym po 3 latach od chwili wystąpienia z wnioskiem o interpretację indywidualną prawa podatkowego nadal w zasadzie znajduję się w tym samym miejscu, gdyż nie mam ze strony Ministra Finansów wiążącego stanowiska w tej sprawie. W chwili obecnej w związku z uprawomocnieniem się orzeczenia WSA sprawa ponownie trafia do Ministra Finansów i powinien on wydać interpretację z uwzględnieniem stanowiska przedstawionego w wyroku, którym została uchylona poprzednia interpretacja.
Oczywiście pomimo związania Izby Skarbowej wyrokiem WSA to nie trudno sobie wyobrazić sytuację w której interpretacja zostanie wydana tak pokrętnie, że znowu będą ją musiał skarżyć, a dalej idąc ponownie czekać na rozstrzygnięcie przed NSA do którego może nie dojść, a czas leci i trzeba płacić ponad dwa razy większe podatki, żeby nie ryzykować z tym ryczałtem…
Poniżej skan postanowienia NSA:
4 listopada 2014
Trudno wierzyć w Państwo Polskie. Gdy to wszystko czytam, robi się mi po prostu smutno. Kombinują z taką sprawą, a to że Polska straciła 3 mld przez błąd urzędnika (sprawa z opodatkowaniem rajów podatkowych) to takie „ups – nic się nie stało”.
4 grudnia 2014
Czyli obecnie najlepiej rozliczać się na zasadach ogólnych?
Warto składać wniosek o indywidualną interpretację w nadziei, że się zgodzą na 8,5% podatku?
Za dwa tygodnie otrzymam pierwszy przelew (2500zl) z adsense i się zastanawiam jak to zrobić najlepiej.