Poker nielegalny także w internecie

poker

W dniu dzisiejszym kraj obiegła informacja o wygraniu przez naszego rodaka – Dominika Pańka 1,4 miliona dolarów w prestiżowym turnieju pokera – Pokerstars Carribean Adventure 2014 – informacja z Onetu.

Jeżeli ktoś chciałby powtórzyć sukces Dominika to niestety nie dokona tego legalnie w Polsce, gdyż co do zasady gra w pokera (niezależnie od jego rodzaju) poza kasynami jest nielegalna. Ustawodawca w art.2 pkt 1 podpunkt 5 zaliczył poker do gier losowych, a tym samym gier hazardowych.

Art. 2 ustawy o grach hazardowych 1. Grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Są to:
5) gry w karty: black jack, poker, baccarat;

W zakresie gier hazardowych ustawodawca aby ukrócić wszelkie rozważania na tematy związane z legalnością udziału w grach prowadzonych w internecie wprost zakazał uczestnictwa w grach hazardowych prowadzonych za granicą. Tym samym nie wolno korzystać z zagranicznych stron, które zostały zarejestrowane w państwach pozwalających na grę w pokera.

Art. 29a. 1. Zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet.
2. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet.

Art. 107 kodeksu karnego skarbowego § 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie lub zakład wzajemny,
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.
§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie lub zakładzie wzajemnym,
podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2
podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Wobec powyższego wszystkie osoby chcące legalnie zarabiać na pokerze muszą niestety wyjechać za granicę, gdyż gra przez internet nie jest dozwolona. Oczywiście można grać w celach jedynie rozrywkowo – szkoleniowych tj. bez żadnych nagród, gdyż taka „zabawa” jest dozwolona.

Autor: Maciej Organiściak

Adwokat - interesujący się prawem związanym z nowymi technologiami. Prowadzący własną kancelarię adwokacką w Łodzi. Od 2007 r. aktywnie działający w branży internetowej. Kontakt - kliknij tutaj

Publikuj artykuł na:

1 Comment

  1. Czytałem ze dwa miesiące temu na portalu gazeta, że UE zaskarżyła Polskę za hamowanie hazardu. Może się więc coś zmieni wreszcie i będzie można pograć legalnie w karciochy za pare groszy.

    Post a Reply

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *